PLASTİK RAMPA

Eğer köşesiz bir rampa seçildiyse kullanıcı her zaman için rampaya önden direk yaklaşmak isteyecektir. Özellikle mobilyaların konumu dolyısı ile yada yeterli alan olmayan odalarda u seçim sorun olabilir. Bu rampalar genelde kullanıcı ya da yardımcıya oda içerisinde dolambaçlı bir rota izletecektir. Kullananın mutlaka rampaya direkt yaklaşması gerekecektir. Eğer kapı eşiği rampasına takılı köşe aparatı varsa geçiş yönü bir çok açıdan mümkün olmaktadır. Enelli asansör firması olarak her zaman kapı eşiği rampaların köşe aparatı ile kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bu size daha rahat manevra ve boş alan sağlayacaktır.

 • apartman_onu_giris
 • basamak-rampasi-exas1
 • dukkan_rampasi
 • dusa_kabin_rampasi
 • engelli_rampasi_20
 • engelli_rampasi_22
 • esik-rampasi-exas-1
 • kaldirim-rampasi-1
 • kaldirim-rampasi-exas-1
 • magaza-rampasi
 • merdiven-rampasi-exas-2
 • rampa-seti-exas

Oda ortasında yerleşik kapılar için: Oda ortasında yer alan bir kapı için seçilen rampa sistemlerinde ilk sistemden farklı olarak her iki yönden de kullanılabilmesidir. Ancak köşe aparatları kullanılmadığı için ya direkt olarak yada direkt pozisyonu almak için yanlardan kullanıcının dönüş hareketi yapması gerekmektedir.Mobilyaların konumu yada yetersiz alan sorunu olan odalarda sınırlı hareket sağlayacaktır. Eğer kapı eşiği rampası her iki tarafatan köşe aparatları ile montajlanmışsa kullanıcı her yönden kullanabilecektir. Her zaman için köşe rampaları ile kullanmanızı yeriniz müsaade ettiği takdirde öneririz.

 

Kolidor arasındaki kapılar için: Yanlardan boş alan olmayan kapı eşiklerinde eşik boyundan kısa kullanılan rampalar fazla kullanışlı olmaz. Özellikle tekerlekli sandalye ön tekerleri yanlardaki boş alanlara takılacak ve kullanıcıya zorluk çıkaracaktır ayrıca zaman içinde kenarların temizlenmesi de zor olacaktır. Bu şekilde bulunan kapılarda en iyi çözüm boş alanları da kapsayacak şekilde duvardan duvara rampa döşenmesidir. Bu kullanıcıya hareket serbestisi tanırken temizlik içinde kolaylık sağlar. Küçük ve birden fazla kapının açıldığı hollerde her kapı için ayrı rampa çözümü düşünüldüğü takdirde kullanıcı için pek de iyi bir çözüm olmayacaktır. Rampaların köşe aparatları ile kullanılması durumunda sorun bir nebze daha çözülmüş olacaktır. Özellikle tekerlekli sandalye kullanıcıları her kapı için ekstra manevra yapmak durumunda kalacaktır. Bu da geniş alan olmayan hollerde sorun yaratacaktır.

 

Bu gibi durumlar için en iyi çözüm fill up denilen tüm holü kaplayacak şekilde kapı eşiklerinin eşit seviyeye yükseltilmesi olacaktır. Eğer bu alanda kullanılan bir halı yada benzeri ir döşeme varsa üzerine serilerek orijinal görünümde bozulmamış olur. Yukarıda bahsedilen durumlar dışında birde özel durumlar için çözümler mevcuttur. Bunlar binanın özel yapısı yada kullanıcının durumu olabilir. Çok dar ayazlıkların olduğu yerlerde kapı eşiği rampası kullanılsa bile gerek kullanıcının durumu gerekse manevra alanının az olması gibi durumlarda. Bu ve benzeri durumlarda sorunu minimuma indirmek için önce tüm dar ayazlık alan kaplanır. Bu ilk seviyeye çıkmayı kolaylaştırır.

 

Seviye farkı olan iki oda arasında kullanım: Özellikle eski evlerde iki oda rasında kot farkı olur. Aslında en iyi çözüm eşiği tamamını kaldırmaktır. Ama günümüzde halen bu tarz evler bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda önemli olan doğru çözümü bulmaktır. İlk resimde görüldüğü gibi eşiği kaldırıp direkt rampa konursa kapı kapandığında altı boş kalacaktır. Doğru çözüm eşik boşluğunu düz rampa aparatları ile kaplayıp düşük seviyede olan tarafa kapı eşiği rampası kullanmaktır.


Köşe Rampaları; Hemen hemen aklınıza gelebilecek dış ortamlarda trafik, yol, sokak gibi köşe rampalarını kullanabilirsiniz, benzer yerlerde tüm kullanıcılar için kolaylık sağlar. Ramplarımız oldukça sağlam ve ayarlanbilir genişliği ile dış mekanlarda kullanım için uygundur.

 

Özel Rampalar; Her bir rampa sanki bir terzinin kumaşı kesmesi gibi pek çok yere uygun hale getirilebilir. Rampa sistemleri ile çalışmak oyuncak tuğlalarla oynamaya benzer ve düşünebileceğiniz pek çok çözümü mümkün kılar. Çok daha hassas ayarlar için basit bir el testeresi yada dekupaj testeresi yardımı ile istediğiniz biçimde ayarlayabilirsiniz. Kendi rampanızı biçimlendimenizi mümkün kılar ayrıca renk seçenekleri de mevcuttur. Deneyimli ve eğitimli personellerimiz bu konuda yardımcı olmakdan memnunluk duyacaktır.